Brawurowa ucieczka szeregowego Kociołka

 

 

W czasie walkach podjazdu rozpoznawczego pod Ciepielowem w dniu 8 września 1939 roku, dostał się do niewoli Niemieckiej strzelec Kociołek* z Warszawskiej Brygady Pancerno - Motorowej**. Jeńców zgromadzono w Lipsku. Nasz bohater myślał tylko o jednym – jak uciec Niemcom i dostać się do swoich do Solca.

Pomysł był prosty jak dla wytrawnego motocyklisty – pożyczyć sobie od Niemców jakiś motocykl. Tylko w ten sposób można było się wydostać z miasteczka pełnego wojska niemieckiego. Przez dwa dni w niewoli nie natrafiła się okazja do ucieczki. Trzeciego dnia w niedzielę 10 września wieczorem, Kociołek widzi niestrzeżony motocykl DKW. Działa błyskawicznie, wsiada dodaje gazu i ucieka. Za uciekinierem padają strzały, udaje mu się bezpiecznie uciec w Lipska. Dociera do Solca, następnie wpław pokonuje Wisłę i dociera do własnej brygady. Znając dobrze język Niemiecki, będąc w niewoli uważnie obserwował i nasłuchiwał rozmów nieprzyjaciela. Po dodarciu do własnej jednostki przekazał dowództwu dokładne informacje o położeniu i zamiarach Niemców. Dywizjon rozpoznawczy WBP-M na podstawie jego rozpoznania wykonał nocny wypad na pozycje nieprzyjaciela, niszcząc część zaopatrzenia paliwowego, amunicji i jedną baterię artylerii. Za swoje czyny szeregowy Kociolek został awansowany do stopnia starszego szeregowego i przedstawiony do odznaczenia.

  

Niemiecki motocykl DKW

 

* imię nieznane

** WBP-M - zmotoryzowana jednostka Wojska Polskiego. Jej oddziały dozorowały mosty na Wiśle, na odcinku Sandomierz - Warszawa. Dość często patrole tej jednostki operowały na terenie obecnego powiatu Lipskiego.

WBP-M dowodził płk Stefan Rowecki - Grot, późniejszy dowódca Armi Krajowej. W tej jednostce w czasie wojny służył mieszkaniec Lipska por Jan Kolenda.

 

Opracowanie - W. Pietrzkiewicz 2015

_________________________

materiały źródłowe

CAW – Wojskowe Teki Archiwalne tom 5

Przykłady wyjątkowego zachowania się podczas kampanii 1939 r. - Sekcja Historyczna w Oficerskim Obozie Jeńców VII A, Murnau w Górnej Bawarii, lipiec 1942 r.

Żołnierze Września 1939 r., Warszawa 2012.

Copyright by histpol.pl - 2019